Прегряването в работата

„Прегаряне“ е термин, използван от организационните психолози за състояния, които са причинени от голям стрес и претоварване в бизнеса. Аз по-скоро го наричам прегряване, но пак става въпрос за същото 🙂
За пръв път научих за подобни състояния на едно обучение по проджект мениджмънт, в което участвах преди много години. Тогава разбрах, че най-амбициозните и хъсави ръководители на проекти често ги грози преумора и е възможно дори още преди края на управлявания от тях проект силите им да свършат, да рухнат, с целия риск и самият проект да бъде приключен трудно.
Доскоро ми се струваше доста далечно такова прегаряне у нас да се случи. Мислех си, че е възможно в много напрегнати и отговорни среди като медицината, атомната енергетика, строителство с висока степен на риск или в проекти, в които са вперени очите на стотици или хиляди хора. Там, където крайните срокове са къси, а опасностите за живота и здравето са големи.
Напоследък обаче и в България се заговори за прегряване в бизнеса. Отначало срамежливо, само в приятелска среда, а отскоро и в бизнес медиите. Това е нормално. Първоначалният трогателен ентусиазъм от първите две десетилетия в новата икономика поотшумя. Международните пазари станаха силно конкурентни, а потребителите са много взискателни и все по-лесно сменят доставчиците си. Отделно в много сектори вътре в страната съществува огромна конкуренция, а пазарът е малък и покупателната способност не се вижда да е силно нараснала.
Така че на свой ред и нашите бизнес кадри усетиха не само хубавините да работиш в международна среда и да заемаш високоплатена позиция, но и негативите от това.
Как да разпознаем признаците на прегряване в бизнеса? Ето някои тревожни прояви:
- Трудно заспиване или често събуждане
- Мислите са почти непрекъснато в работата
- Висока степен на тревожност
- Нетърпеливост
- Агресивност, трудно съобразяване с чужди мнения
- Висока степен на критичност
- Свръхактивност, свеъхенергичност
- Трудно фокусиране в детайли
- Затруднено превключване при смяна на темата
- Досадни и често повтарящи се грешки в ежедневната работа.
Парадоксално, но проявите на прегаряне са различни при различните типове хора, като някои задълбават в съвсем другата посока при прегаряне. Те стават пасивни и не могат да се организират добре. Вършат нещата по-бавно от обичайното, трудно се побират в сроковете. Нерешителни са и се притесняват да поемат отговорност сами. Често боледуват и лесно се уморяват.
И в двата случая следва да отбележим, че в такива състояноя се случват на всеки един от нас и по-скоро е нетипично да не сме преживявали такива моменти. Тревожната е тяхна комбинирана проява и честото им, ежедневно присъствие.
Какво можем да правим, за да се предпазим от прегряване в бизнеса?
- Да балансираме между работа и личен живот
- Да общуваме с хора от други професионални среди или възрасти
- Да пътуваме по-често
- Да се възползваме от отпуска си редовно
- Да си намерим интересно хоби
- Да си вземем домашен любимец
- Да се учим да управляваме времето си по-добре
- Да се учим да разпределяме задачи и да делегираме част от работата на екипа си
- А защо не и да обмислим не само смяна на работното място, а промяна в кариерното си развитие?
По-трудното е, когато прегарянето е вече факт. Както беше казал един американски президент „Регресия е, когато при съседите има криза. Когато кризата дойде у нас, това е депресия.“
Шегата настрана, ако имате усещането, че сте хванати в капан, нужна е сериозна промяна в работните ви навици и понякога – дори в начина, по който живеете. И това не може да стане изведнъж. Но дори самото осъзнаване на ситуацията е вече напредък 🙂
В този пост отразихме гледната точка на индивида. Затова как фирмите могат да организират работата си така, че отговорните им хора да не прегреят, ще пишем отделно.